7 błędów komunikacji wewnętrznej w firmach

7 błędów komunikacji wewnętrznej w firmach

30 stycznia 2019 Wyłącz przez Romana

Nawet jeżeli wiemy, jak ważna jest komunikacja wewnętrzna w firmach i jeśli mamy o niej podstawową wiedzę, to nie oznacza to, że nie unikniemy błędów. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby ciągle nad taką komunikacją pracować, aby wyrobić w sobie takie nawyki, dzięki którym będzie ona prowadzona na wysokim poziomie. Dlatego też, warto wiedzieć jakie błędy są tutaj najczęściej popełniane i w jaki sposób można je wyeliminować, aby taka komunikacja odbywała się na wyższym poziomie.

O czym należy wiedzieć?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że komunikacja wewnętrzna w organizacji powinna być dialogiem. To oznacza, że nie tylko zarząd ma mówić co chce osiągnąć i co należy zrobić, a pracownicy mają to wykonać. Ważne jest tutaj to, aby pracownicy także mieli możliwość przedstawienia swoich pomysłów i odniesienia się do tego, czego oczekuje od nich zarząd.

Co więcej, pracownicy zajmujący się danym działem, mogą mieć ciekawe pomysły, które wdrożone pomogą rozwijać firmę. To oznacza, że kadra zarządzająca naprawdę powinna dopuścić pracowników do głosu, nawet jeśli czasami będzie się to wiązało z jawną krytyką podjętych działań. Podczas komunikacji wewnętrznej, musimy pamiętać, że każdy z pracowników ma swoje cele do osiągnięcia, jedni będą chcieli się rozwijać, inni będą stawiali na rozwój stanowiska pracy, a to oznacza, że podczas komunikacji powinniśmy stosować takie narzędzia, które pomogą pracownikom na osiągnięcie ich celów, bo wówczas będą bardziej zaangażowani w działanie firmy.

E-learning: korzyści

Co jeszcze jest ważne?

Jeśli chodzi o komunikację wewnętrzną, to musi być ona dobrana do pracowników. Może się okazać, że sama rozmowa, gazetka ścienna czy maile nie wystarczą. Może warto więc pomyśleć o ciekawie przygotowanej prezentacji, wizualizacji i innych narzędziach do komunikacji, które sprawią, że te wiadomości będą bardziej przystępne? To też oznacza, że powinniśmy ciągle rozbudowywać naszą firmę i przygotowywać takie narzędzia komunikacji, które będą atrakcyjne też za kilka lat, które sprawią, że nasi pracownicy będą chcieli z nami pozostać, bo cały czas będziemy odpowiadali na ich potrzeby.

Jeśli wdrażamy nowe narzędzia komunikacji, to musimy dopilnować, aby były one użyteczne dla pracowników, aby korzystanie z nich było wygodne i intuicyjne. Nie sztuką jest wprowadzić narzędzia komunikacji wewnętrznej, z której nikt nie będzie chciał korzystać, bo będą one niewygodne. No i ostatnią rzeczą o której powinniśmy pamiętać, to sprawdzanie czy nasza komunikacja wewnętrzna funkcjonuje tak jak należy, czy czasami nie trzeba czegoś w niej zmienić, albo poprawić.

Dobra komunikacja wewnętrzna jest bardzo ważna. Dlatego ciągle trzeba poszukiwać narzędzi, które sprawią, że będziemy ją rozwijać i będzie się ona stawała coraz lepsza.