Co to jest hamowanie silnikiem i dlaczego warto to robić?

Co to jest hamowanie silnikiem i dlaczego warto to robić?

1 maja 2018 Wyłącz przez Romana

Z różnych ośrodków szkolących kierowców wychodzi coraz więcej zadowolonych kursantów, którzy po zdanym egzaminie siadają za kółko i mierzą się z konkretnymi trasami. Jak wiadomo – mówi się, że uczą się dopiero po jazdach instruktażowych i tam zaczyna się konkretna praktyka. W szkołach panuje raczej zasada – nauczyć, by zdać, a nie po to, by móc jeździć i radzić sobie na drogach. Z tego powodu dobrze jest, gdy takie osoby stale szukają dodatkowych źródeł informacji i chcą się zwyczajnie doszkalać.

Istnieje wiele technik prowadzenia pojazdów i wielu zwolenników, jak i przeciwników każdej z nich. Jedną z najbardziej popularnych jest pewien rodzaj hamowania zwany hamowaniem silnikiem. Po co w ogóle się na tym skupiać? Otóż okazuje się, że ta metoda niesie za sobą bardzo wiele korzyści. Po pierwsze, zmniejsza zużycie paliwa, co jest chyba najbardziej dotkliwym finansowo elementem, który jest związany z użytkowaniem samochodu.

Z drugiej strony znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa jazdy. Aby dowiedzieć się jednak, w jaki sposób, dobrze jest zacząć od tego, o co w istocie chodzi i jak realizuje się ten rodzaj hamowania. Hamowanie silnikiem to przede wszystkim obserwacja obrotomierza i współgranie ze sprzęgłem. Wszystko zaczyna się od zdjęcia nogi z gazu, zamiast gwałtownego wciskania hamulca.

W skutek tego działania pojazd zaczyna zwalniać, a gdy będzie to konieczne – zmieniamy bieg na niższy, analogicznie wciskając sprzęgło. Przy jego puszczaniu robimy to z wyczuciem, by uniknąć charakterystycznego szarpnięcia. Jedziemy w ten sposób do momentu całkowitego zatrzymania.

Dlaczego warto stosować tę metodę?

  • Po pierwsze, jest banalna w opanowaniu, a gdy już to osiągniemy, zauważymy różnicę w kontekście mniejszego zużycia paliwa.

    Dzięki hamowaniu ręcznemu jeździmy bezpieczniej, ponieważ mamy większą szansę zapanować nad pojazdem, dzięki wbitemu biegowi. Oprócz powyższych zalet istnieje jeszcze jedna, związana głównie z oszczędzaniem. Dzięki temu, że ograniczymy używanie hamulca nożnego, odwiedzanie mechanika i wymiana klocków hamulcowych czy tarczy nie będzie taka konieczna. Są to drogie elementy, a skoro samą techniką jazdy możemy zaoszczędzić, to czemu tego nie robić?

  • Hamowanie silnikiem szczególne polecane jest na wycieczkach w górach, gdzie zjeżdżamy stale ze wzniesień, używając przy tym hamulca nożnego.

    https://lexus-poznan.pl/special-offers

    Można go zastąpić opisaną metodą i cieszyć się z wymienionych korzyści.

.

Nowoczesny analizator spalin wykonuje wiele pomiarów jednocześnie https://cermotor.com.pl/sport/