Czy własna firma to dobry pomysł?

Czy własna firma to dobry pomysł?

2 lipca 2021 Wyłącz przez Romana

Mamy dość pracy w korporacji? Czujemy się wykorzystywani przez szefa? Wydaje nam się, że w naszej firmie wiele rzeczy robi się w niewłaściwy sposób, przez co tracą na tym pracownicy? Jeśli tak, to z pewnością powinniśmy się zastanowić nad tym, czy najlepszym pomysłem w naszym przypadku nie będzie założenie własnej firmy. Może się okazać, że jeśli trafimy w niszę, jeśli zaproponujemy odpowiednie produkty lub właściwy rodzaj usług, to odniesiemy spory sukces. Jednak czy faktycznie założenie własnej firmy to dobry pomysł? Przecież wiąże się z tym tak dużo różnych formalności, obaw i pracy?

Musimy wszystko przemyśleć

Z pewnością jeśli rozważamy możliwość założenia własnej firmy, to musimy wszystko dokładnie przemyśleć.

To oznacza, że musimy na spokojnie usiąść i wypisać zarówno wszystkie argumenty za tym, aby to zrobić, jak i te, które powinny nas do tego pomysłu zniechęcić. Co więcej, powinniśmy również się zastanowić czym chcielibyśmy się zajmować, do jakiej grupy docelowej chcielibyśmy trafić, jakie usługi konkretnie chcielibyśmy zaproponować. Warto też sprawdzić, czy w naszej okolicy dużo jest firm, które oferują takie rozwiązania, jakie my chcielibyśmy proponować.

Im ich będzie mniej, tym większy będzie nasz argument przemawiający za tym, aby taką firmę otworzyć, bo jednak będzie ona potrzebna. Dodatkowo jeszcze trzeba podkreślić, że w takich argumentach za i przeciw musimy pisać szczerze i powinniśmy wyciągać nawet najdrobniejsze sprawy. Może się wówczas okazać, że o naszej ostatecznej decyzji przesądzi właśnie jakiś taki drobiazg, a przecież założenie firmy to poważna inwestycja i należy ją dokładnie przemyśleć.

To nie będzie łatwe

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że zarówno założenie firmy, jak i jej późniejsze prowadzenie oraz utrzymanie, nie będą łatwe. Faktycznie będziemy musieli zmagać się z różnymi formalnościami, do tego będziemy musieli pokonać konkurencję, zainteresować klientów i dopilnować, aby to ich zainteresowanie naszymi usługami nie malało. Jednak warto nad tym pomyśleć.

Zakładając własną firmę mamy możliwość się wykazać, zorganizować wszystko tak, jak sobie to zaplanowaliśmy. Nie jesteśmy od nikogo zależni, a jednocześnie też możemy robić wszystko po swojemu. Przy ewentualnych potknięciach pretensje będziemy mogli mieć tylko do siebie, no i to od nas będzie zależało, kto będzie z nami współpracował.

Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że przy zakładaniu własnej firmy możemy liczyć na pomoc różnych specjalistów i na różnego rodzaju dotacje, a to oznacza, że jeśli tylko się postaramy, to cała ta procedura może być znacznie łatwiejsza i przyjemniejsza. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przyjrzeć się na jakie wsparcie możemy liczyć, jaka jest konkurencja i jakie są szanse, że uda nam się odnieść sukces. Im lepiej to wszystko zaplanujemy, tym większa będzie szansa, że nie tylko uda nam się ruszyć z własną firmą, ale także, że nie będziemy mieli problemów, aby ją utrzymać.

Wystarczy tylko, że dobrze wszystko przemyślimy, zaplanujemy i będziemy działać rozważnie.