Jak odróżnić klemy samochodowe?

Jak odróżnić klemy samochodowe?

15 października 2017 Wyłącz przez Romana

Rozróżnianie plusa i minusa jest bardzo ważne w przypadku obsługi akumulatorów oraz montażu baterii w samochodzie. Rozróżnianie zacisków ma kluczowe znaczenie na każdym etapie podłączania i odłączania akumulatora od instalacji pojazdu lub prostownika. Zgodnie z ustalonymi zasadami przyłącza dodatnie oznacza się kolorem czerwonym, zaś te minusowe zwykle mają kolor czarny lub niebieski. Klemy samochodowe zwykle posiadają izolacje lub znaczniki z tworzywa w odpowiednich kolorach.

Czasami jednak zdarzają się zaciski w pełni metalowe, nie posiadające żadnych widocznych elementów plastikowych oznaczających je na czerwono lub czarno. Wtedy też należy zwrócić uwagę na powierzchnię metalu – na takich klemach oznaczenia są wytłoczone lub wyryte w postaci plusa i minusa. Zawsze trzeba upewniać się który zacisk odpowiedzialny jest za złącze dodatnie i ujemne, gdyż zła kolejność podłączenia akumulatora lub zamiana przewodów miejscami może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Przypadkowe zwarcia lub zmiana polaryzacji może być przyczyną poważnego uszkodzenia tak samo akumulatora jak i prostownika.

https://sklep.regmot.com.pl/produkty/wybor-producenta-czesci/elit-dystrybutor-czesci,2,13985

Konieczne jest także rozpoznanie biegunów akumulatora. Ich także dotyczy ta sama zasada – jeżeli na obudowie nie ma znaczników w kolorze czerwonym i czarnym (lub niebieskim) to uważnie należy przyjrzeć się obudowie w okolicach bolców. W ich okolicach fabrycznie tłoczone są znaki wyjaśniające czy mamy do czynienia z biegunem dodatnim i ujemnym. Kupując prostownik (szczególnie tańszy) warto jednak przejrzeć instrukcję obsługi gdyż zdarza się, że producenci montują przewody i zaciski w jednym kolorze.

Glikol etylenowy Ergolid www.budmirski.pl