
Jak zbadać napięcie akumulatora
27 października 2017Badanie napięcia akumulator to jedna z tych czynności, która – tuż obok kontroli stanu oleju – może być wykonana samodzielnie. Coraz bardziej skomputeryzowane samochody nie pozostawiają już kierowcy tak wielkiego pola do „grzebania pod maską” ale akumulator pozostaje częścią praktycznie niezmienioną.
Badanie napięcia jest szczególne ważne w sezonie zimowym, kiedy poranne mrozy skutecznie uniemożliwiają szybkie uruchomienie silnika. Do wykonania takiego pomiar niezbędny będzie elektroniczny miernik prądu stałego.
Pierwszy test wykonać należy na akumulatorze bez włączonego zapłonu i po dłuższym (na przykład nocnym) postoju samochodu. Napięcie niższe niż 12,4 volta jest oznaką niedoładowania.
Trzeba także ustalić czy napięcie ładowania jest prawidłowe. W tym celu konieczny jest drugi pomiar tym razem przeprowadzony z włączonym silnikiem pojazdu.
Wartość na mierniku powinna zamykać się w przedziale 13,8 a 14,8 volta – pomiar wyższy lub niższy może być oznaką awarii układu ładowania. Jeżeli do pomocy mamy drugą osobę to warto od razu zmierzyć napięcie podczas rozruchu.
Napięcie w trakcie obrotów rozrusznika nie powinno nigdy spadać poniżej 10 volt. Jeżeli się tak dzieje najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zużyciem któregoś z elementów układu elektrycznego.
Warto pamiętać, że pomiar wykonywany własnoręcznie nie wyjaśnia bardzo często przyczyn awarii, a jedynie wskazuje na zaistnienie problemu. Dokładne testy wykonują jedynie fachowcy w wyspecjalizowanych warsztatach samochodowych.