Jak zbadać napięcie akumulatora

Jak zbadać napięcie akumulatora

27 października 2017 Wyłącz przez Romana

Badanie napięcia akumulator to jedna z tych czynności, która – tuż obok kontroli stanu oleju – może być wykonana samodzielnie. Coraz bardziej skomputeryzowane samochody nie pozostawiają już kierowcy tak wielkiego pola do „grzebania pod maską” ale akumulator pozostaje częścią praktycznie niezmienioną.

maszyny merlo

Badanie napięcia jest szczególne ważne w sezonie zimowym, kiedy poranne mrozy skutecznie uniemożliwiają szybkie uruchomienie silnika. Do wykonania takiego pomiar niezbędny będzie elektroniczny miernik prądu stałego.

Pierwszy test wykonać należy na akumulatorze bez włączonego zapłonu i po dłuższym (na przykład nocnym) postoju samochodu. Napięcie niższe niż 12,4 volta jest oznaką niedoładowania.

Trzeba także ustalić czy napięcie ładowania jest prawidłowe. W tym celu konieczny jest drugi pomiar tym razem przeprowadzony z włączonym silnikiem pojazdu.

Wartość na mierniku powinna zamykać się w przedziale 13,8 a 14,8 volta – pomiar wyższy lub niższy może być oznaką awarii układu ładowania. Jeżeli do pomocy mamy drugą osobę to warto od razu zmierzyć napięcie podczas rozruchu.

Napięcie w trakcie obrotów rozrusznika nie powinno nigdy spadać poniżej 10 volt. Jeżeli się tak dzieje najprawdopodobniej mamy do czynienia ze zużyciem któregoś z elementów układu elektrycznego.

Warto pamiętać, że pomiar wykonywany własnoręcznie nie wyjaśnia bardzo często przyczyn awarii, a jedynie wskazuje na zaistnienie problemu. Dokładne testy wykonują jedynie fachowcy w wyspecjalizowanych warsztatach samochodowych.

https://sklep.regmot.com.pl/produkty/uklad-hamulcowy/klocki-hamulcowe,2,14029 https://vanequipped.eu/pl/21-modulowa-platforma