Latanie

Latanie

2 czerwca 2019 Wyłącz przez Romana

Nie wyobrażamy sobie dzisiejszego świata bez latania. Sto lat temu samoloty były czymś unikatowym, luksusowym i niebezpiecznym dziś są częścią naszego życia, jak Internet czy telefony komórkowe. Większość podróży byłaby niemożliwa do odbycia. Nikt nie dałby nam urlopu na przebijanie się statkiem przez Atlantyk, wszędzie musielibyśmy podróżować bardzo długo.

A tak dzięki samolotom czas ten jest znacznie skrócony. Do tego samolotami możemy bardzo wiele przewieźć. Są one niezwykle użytecznym środkiem transportu. Zostają jeszcze inne ważne kwestie, których nie byłoby gdyby nie samoloty i szybowce.

Chociażby zdjęcia lotnicze. Często potrzebujemy map terenów z ptasiej, podniebnej perspektywy i tego nie dałoby się zrobić gdyby nie te wszystkie latające maszyny. Są więc one niezwykle istotne także dla kartografii i planowania przestrzeni. Z góry wszystko wygląda inaczej.

I pewnie właśnie dlatego ludzie tak bardzo lubią latać. Marzyli już o tym przecież od starożytności. Każdy z nas zna mit o Ikarze, który wzbił się na skrzydłach ponad ziemię. I choć w jego przypadku skończyło się źle to ludzie dalej szukali jakiegoś rozwiązania, aby wzbić się w górę.

Odkąd wynaleziono samoloty i inne podniebne maszyny jest to już możliwe i o wiele bardziej bezpieczne. Niewielu jest dziś takich, przynajmniej w Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy nigdy samolotem nie lecieli. Zawsze jednak jest to niesamowite przeżycie. Choćby chwile startu i lądowania.

www.aquatv.pl