Legendarny Fiat 126p – alternator czy prądnica?

Legendarny Fiat 126p – alternator czy prądnica?

10 stycznia 2019 Wyłącz przez Romana

Legendarny już Fiat 126, potocznie nazywany maluchem, to samochód osobowy produkowany na włoskim rynku w okresie 1972-1980. Z kolei w Polsce produkowany był na licencji w fabryce samochodów „Polmo” w Bielsko-Białej i w Tychach, w latach 1973-2000 (Fiat 126p). Przez wiele lat to właśnie Fiat 126p rządził na polskich drogach – z rodzimych fabryk dumnie wyjechało ponad 3 miliony tych pojazdów!

W bogatej ofercie Części seat najtaniej

Historia Fiata 126p i pierwsze modernizacje modelu

Historia słynnego Fiata 126 ma swój początek w Polsce w dniu 6 czerwca 1973 roku, kiedy to w rodzimych fabrykach zmontowano pierwsze egzemplarze pojazdów ze sprowadzonych włoskich części samochodowych. Z kolei oficjalny start produkcji tychże Fiatów miał miejsce 22 lipca 1973 roku. Był to niewątpliwie rok przełomowy! Pierwsza modernizacja Fiata 126p nastąpiła już 4 lata po rozpoczęciu jego produkcji – zastosowano tłumik, dokonano zmian w układzie hamulcowym, zwiększono pojemność silnika, a zamiast prądnicy prądu stałego w modelu Fiat 125p zamontowano alternator, czyli prądnicę prądu przemiennego. Zastosowanie alternatora okazało się rozwiązaniem znacznie wydajniejszym i bardziej niezawodnym – w odróżnieniu od prądnicy prądu stałego, główne uzwojenia znajdują się tu w stojanie, a nie w wirniku, co niweluje konieczność stosowania komutatora.

Fiat 126p i wymiana prądnicy na nowszy alternator

Nie każdy Fiat 126p doczekał się jednak fabrycznej wymiany prądnicy na alternator. Wraz z biegiem lat, stare prądnice mogą nie radzić sobie z ładowaniem akumulatorów, gdy jeździmy ciągle na włączonych światłach czy non stop słuchamy radia samochodowego.

Możliwa jest jednak wymiana starej prądnicy na nowszy alternator w naszym Fiacie 126p. Taka wymiana nie jest zbyt skomplikowana, dlatego nie należy się jej obawiać. Warto jednak zlecić to zadanie doświadczonym specjalistom. Na własną rękę można jednak zakupić alternator do Fiata 126p – wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami przedmiotów używanych na sprzedaż, by przekonać się, że nie jest to trudne zadanie. Na takich portalach można znaleźć też nowe egzemplarze, ale w równie atrakcyjnych cenach. Warto zajrzeć także na aukcje internetowe. Opcji zakupu sprawnego alternatora do Fiata 126p jest naprawdę wiele! I to w atrakcyjnych cenach. Wystarczy poszukać.

https://dpf-online.pl/czyszczenie-i-regeneracja-dpf-konin/ www.us.zagan.pl