Sprawdzajmy jakie jest zapotrzebowanie na firmę

Sprawdzajmy jakie jest zapotrzebowanie na firmę

29 maja 2021 Wyłącz przez Romana

Może nam się wydawać, że firma o takim zakresie działalności jaki my sobie wymyśliliśmy, będzie bardzo potrzebna i nie będzie miała problemów, aby utrzymać się na rynku. Może się jednak okazać, że taka oferta już istnieje. Może też być tak, że chociaż nie ma jej w danej okolicy, to jednak niedaleko jest inna firma, która w tym zakresie odniosła już spory sukces, ludzie jej ufają i trudno będzie nam się przez nią przebić.

naszepsy.com.pl

Dlatego też, zanim na poważnie ruszymy z uruchomieniem naszej firmy, powinniśmy spokojnie i przez dłuższy czas obserwować rynek. Sprawdzać czy faktycznie nie ma nikogo, kto oferowałby podobne usługi, przygotować ankiety, w których ludzie będą mogli się wypowiedzieć co sądzą o uruchomieniu takiej działalności. Im dokładniej to wszystko zrobimy, tym większa będzie szansa, że uda nam się odnieść sukces, a tym samym, że unikniemy przykrego rozczarowania.

Im większa nisza tym lepiej

firmy, które mimo oferty podobnej do tej oferowanej przez kilka innych firm, świetnie sobie radzą i się utrzymują. Zazwyczaj odpowiada za to odpowiednio skonstruowana oferta, która jednocześnie jest przystępna cenowo. Prawda jednak jest taka, że w wielu przypadkach małe firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność mają problem z tym, aby się utrzymać i rozwinąć, jeśli nie znajdą dla swojej działalności odpowiedniej niszy.

To oznacza, że im większe będzie zapotrzebowanie na usługi oferowane w naszej firmie, tym większa będzie szansa, że uda nam się zdobyć wiernych klientów, którzy będą do nas wracali. Dlatego też, warto się zastanowić nad tym, jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się co jesteśmy w stanie zaoferować i sprawdzić, czy na takie usługi w ogóle jest zapotrzebowanie. Czasami może się okazać, że wystarczy naprawdę niewiele, aby można było odnieść spory sukces zakładając własną działalność gospodarczą.

Jeśli nasza oferta będzie ciekawa, będzie odpowiadała na potrzeby klientów i jednocześnie, nie będziemy musieli się obawiać konkurencji, to będzie istniała bardzo duża szansa, że uda nam się utrzymać na rynku i rozwinąć skrzydła.

Wielu się tak udało

Czasami jest tak, że ludzie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że czegoś im brakuje, że przydałyby się jakieś usługi, których nie ma – dopóki ich o to nie zapytamy. Dlatego też, nawet jeśli nie widzimy takiego zapotrzebowania, to i tak warto przygotować specjalistyczną ankietę i podsunąć ludziom możliwe rozwiązanie.

Może się wówczas okazać, że uświadomią sobie oni różne możliwości, jakie będą się tutaj przed nimi otwierały, a co się z tym wiąże, może się okazać, że dopiero my uświadomimy im, że jest to potrzebne. Wówczas szansa, że spora część tych ludzi skorzysta z naszej oferty, będzie naprawdę ogromna. Im bardziej niesamowita, niecodzienna i zaskakująca będzie nasza oferta.

Im większa będzie szansa, że uda nam się wypełnić jakąś niszę, o której może nawet potencjalni klienci nie wiedzieli, tym większa będzie szansa na to, że uruchamiając własną firmę, uda nam się odnieść sukces.

Piotr Ciacek mentoring biznesowy inwentury