Szybowanie i latanie

Szybowanie i latanie

28 maja 2019 Wyłącz przez Romana

Wzbijanie się pod niebiosa jest bardzo ekscytujące. Można to robić samolotem i można też szybowcem. Szybowce i samoloty trochę się od siebie różnią, choćby tym, że szybowce nie mają silników i dlatego szybują a proces wzbicia ich w powietrze jest inny niż w przypadku samolotów, ale to nie znaczy, że są gorsze czy mniej ekscytujące. Wręcz przeciwnie. Wśród radykalnych fanów szybowców znajdziemy takich ludzi, którzy powiedzą nam, że szybowce są nawet lepsze od samolotów. Lżejsze, bardziej kameralne, cichsze.

Oczywiście fani samolotów się z tym nie zgodzą. Oni kochają swoje stabilne, solidne podniebne konstrukcje, które mogą przewozić pasażerów, bagaże i sprzęt. Małe dzieci, które oglądają telewizję i rysują na kartkach papieru skrzydła nie za bardzo odróżniają szybowce od samolotów. Dla nich ważne jest to, że istnieje maszyna, dzięki której można latać, jak ptaki. Dlatego to najczęściej dzieci bardzo przezywają pierwsza podróż samolotem. Starają się do niej odpowiednio przygotować, a potem odpowiednio ją zapamiętać.

Jest to bowiem coś wspaniałego. Często też mali chłopcy, którzy raz czy dwa latali samolotem marzą o tym, żeby w przyszłości zostać pilotem. Oczywiście droga zawodowa profesjonalnego pilota wcale nie jest łatwa. Wymaga to przede wszystkim bardzo dobrego zdrowia, a także kilku lat nauki w odpowiednich szkołach. Ale po skończeniu ich można zostać pilotem cywilnych lub wojskowych samolotów. Każdy, kto widział film „Top Gun” wie, jak taka praca wygląda i wie, że jest niesamowita.

www.radio-aoi.pl