Jest kominek, jest klimat…

6 października 2017 Wyłącz przez Romana

Są domy, w których centralnym punktem i miejscem spotkań jest salon. Do jego atrybutów czasami zalicza się kominek, co jest bardzo interesującym i klimatycznym rozwiązaniem. Budowa kominka nie jest droga, a jeśli nasz dom nie jest duży (i najlepiej parterowy) z jego pomocą można skutecznie ogrzać wszystkie pomieszczenia.

Zwykle kominki są tak konstruowane, aby rozpraszały ciepło dokoła, tak więc każdy z domowników powinien móc się cieszyć jego walorami. Trzeba oczywiście zadbać o właściwą konstrukcję ścian wewnętrznych. Nie powinny one izolować ciepła, tak aby mogło ono swobodnie przenikać i „promieniować” na otoczenie.

Istotne są także względy bezpieczeństwa. Kominek powinien mieć sprawny i regularnie kontrolowany wylot, aby dym wydostawał się na zewnątrz. Nowoczesne kominki są wyposażone w specjalne czujniki chroniące przed cofaniem spalin do środka.

Jeśli do tego dojdzie, użytkownicy zostaną powiadomieni sygnałem dźwiękowym. Generalnie kominki można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze opierają się o rozpalane ręcznie drewno – to najbardziej klasyczne rozwiązania, ale też mające mnóstwo uroku.

Drugi rodzaj to kominek gazowy, który można rozpalać automatycznie. Zwykle pełni również funkcję pieca grzewczego. Jeśli chodzi o wygląd, kominek można aranżować rozmaicie.

Czasami zyskuje on bardzo tradycyjny, nieco rustykalny wizerunek, może być również nowocześniejszy. Wszystko zależy od preferencji właściciela, który wybierze bliskie mu wzornictwo. Ważne jest także to, aby wybrać solidnego wykonawcę.