Zalety franchisingu internetowego

8 października 2017 Wyłącz przez Romana

Franchising jest formą współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, która czasami wzbudza pewne kontrowersje. Zdarzają się sytuacje, w których franczyzodawca zwyczajnie wykorzystuje franczyzobiorcę i kontroluje jego poczynania w zbyt drastyczny sposób. Zdecydowanie mniej nadużyć pojawia się natomiast we franchisingu internetowym.

W tym wariancie franczyzobiorca nie jest tak „uwiązany” jak w klasycznej wersji omawianej formy współpracy. Nie musi on wykupywać licencji, czyli nie ponosi kosztów początkowych. Nie musi również rezygnować z własnej marki, a dostęp do marki franczyzodawcy uzyskuje darmowo.

Franczyzodawca szkoli również franczyzobiorcę i udziela mu niezbędnego wsparcia. W zamian ten rewanżuje się odprowadzaniem określonego procentu dochodów. Jak widać, internetowa franczyza zdecydowanie różni się od klasycznej wersji.

Nie ma tutaj zbyt dużej formalizacji współpracy oraz zbyt silnej zależności jednego podmiotu od drugiego. Zdaje się, że właśnie te dwa elementy ograniczają zachodzenie nadużyć.